Here are the basic results. I will submit more complete ones to the web page,
including combined rankings for men, women and tandems (this one is already
long enough).

2005 Northern California/Nevada Time Trial Championships-6/12/05

note * indicates not eligible for district medals

=-=-=-=-=-=-=-=-=-= 20km events =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=

          *** results - Jr Men 16 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     29:54.7    1 Joseph Trujillo                                 0
2     30:37.8    2 Micah Herman         Alta Alpina               43
3     33:17.5    3 Daniel Auerbach      Reno Wheelmen           3:23

          *** results - Jr Men 18 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     27:23.2    6 Adam Switters        Lombardi Sports            0
2     29:26.4    4 Trevor Thompson      Alta Alpina             2:03

         *** results - Jr Women 16 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     37:33.5    8 Shawndrea Wisma      Alta Alpina                0
2     43:37.3    7 Joelle Banducci                              6:04

      *** results - Master Men 65-69 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     28:52.3   18 Lindsay Crawford     GS Strada                  0
2     30:12.3   19 Jim Turner           Webcor/Alto Velo        1:20

      *** results - Master Men 70-74 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     37:25.5   20 Ken Green            Stanford U. Cycling        0
2     38:47.4   22 John Oakes*                                  1:22

     *** results - Master Women 55-59 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     33:13.3   12 Anne Schneider       Davis Bike Club            0
2     33:15.2   14 Phyllis Olrich       Webcor/Alto Velo           2
3     34:00.8   11 Marcia Morrison      Le Peloton Feminin        47
4     35:31.5   13 Jana Orear           Alta Alpina             2:18

     *** results - Master Women 60-64 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     38:03.8   15 Aldene Gordon                                   0

     *** results - Master Women 65-69 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     40:34.9   16 Joanna Gonda                                    0

       *** results - Time only(20km) ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     37:24.5   21 Rolf Renner*                                    0

=-=-=-=-= 40km events =-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-=-

          *** results - Elite Men ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     51:29.4   87 Wayne Puckett        Team Spine                 0
2     51:47.3   68 Zachary Walker       McGuire                   18
3     51:59.3   81 Marc Hagenlocher     Webcor/Alto Velo          30
4     52:11.2   67 Pat Caurant          Team Spine                42
5     52:34.9   62 Alex Smith           Veloworx Racing         1:05
6     52:43.7   85 Mathew Willinger     RHVilla.com             1:14
7     52:53.0   64 Matt Morenzoni       Organic Athlete         1:24
8     53:08.0   69 Billy Innes          GS Lombardi Sports      1:39
9     53:19.6   79 Dave Bailey          Pedali Alpini           1:50
10     53:37.1   84 Michael Buckley      Team Spine              2:08
11     54:33.4   86 Tinga Turner         RHVilla.com             3:04
12     55:05.3   60 Paul Reichardt       Team Spine              3:36
13     55:14.0   83 Mark Barnum          Unattached              3:45
14     55:34.3   66 Jason Thrasher       Webcor/Alto Velo        4:05
15     56:10.3   70 Justin Lucke         Organic Athlete         4:41
16     56:52.9   74 Tom Skiles           Team Spine              5:23
17     57:14.0   77 Dustin Diede         Travis Hawks Cycling    5:45
18     57:15.4   75 Mel Maalouf          Alta Alpina             5:46
19     57:30.9   63 Matthew Beebe        Webcor/Alto Velo        6:01
20     57:31.7   65 Keith Miller         GS Lombardi Sports      6:02
21     57:42.2   73 Douglas Northcott    Team Taylor             6:13
22     57:52.2   80 Bernhard Stonas      Webcor/Alto Velo        6:23
23     59:54.5   76 Jim Weinstein        Travis Hawks Cycling    8:25
24   1:00:14.7   71 Joshua Zlotlow*      Swami's                 8:45

           *** results - U23 Men ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     53:45.1   89 Shawn Rosenthal      Team Spine                 0
2     56:16.1   88 S. Borrego-Crum      Team Bicycle Trip       2:31
3     56:21.1   94 Michael Margraf      Rocknasium/CBE          2:36
4     56:53.8   91 Nicholas Weise       Webcor/Alto Velo        3:08
5     57:18.0   93 Max Spirin           McGuire Elite           3:33
6     57:56.0   96 Andrew Pedersen      Alta Alpina             4:11
7     58:03.6   90 Joshua Geiszler      Delta Velo              4:18
8   1:04:17.5   92 Chris Thibodeau*     Sierra Express/TONC    10:32

        *** results - Elite Men 4/5 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     58:04.4 268 Cory Roay            Pen Velo/Kondra Sys        0
2     59:00.3 273 Dave Dunkley         Pegasus/AllegiantAir      56
3     59:41.8 271 Neil Gift            Easton/Specialized      1:37
4   1:01:14.2 267 Jason Weinstein      Travis Hawks Cycling    3:10
5   1:03:24.0 274 Matthew Barrowclough Vision Quest            5:20
6   1:04:26.5 272 Eric Struble         SERT                    6:22
7   1:06:11.0 275 Sam Raymond          Sierra Express/TONC     8:07
8   1:06:57.8 270 Jacob Rubin          Z Team                  8:53

         *** results - Elite Women ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     58:16.1 100 Beverly Harper       Touchstone Climbing        0
2     59:58.7 101 Kim Boester          Webcor/Alto Velo        1:42
3   1:01:08.6   99 India Sanjuan        Monta Vista Velo        2:52
4   1:02:59.1 103 Amber Monforte       UNR                     4:43
5   1:10:56.9   97 Linelle Northcott    Webcor/Alto Velo       12:40

        *** results - Elite Women 4 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:08:16.4 307 Melissa Gabriel      Valley Spokesman           0
2   1:09:26.4 309 Wendy Hermes         Travis Hawks Cycling    1:10

        *** results - Mas Men 30-34 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     57:39.0 106 Shawn Pearson        Reno Wheelmen              0
2     59:18.9 108 Robbie Robertson     Pegasus/AllegiantAir    1:39
3   1:01:17.0 109 Patrice Gagnon       Pen Velo/Kondra Sys     3:38
4   1:03:42.2 104 Jeffrey Pritchett    Reno Wheelmen           6:03
5   1:08:31.4 107 Kenneth Cook         Sierra Express/TONC    10:52

       *** results - Mas Men 30+4/5 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:03:03.5 281 Alon Golan           Webcor/Alto Velo           0
2   1:05:30.2 277 Craig Heuerman       Pegasus/AllegiantAir    2:27
3   1:16:21.4 283 Justin Forbes        Monticello Cycling     13:18

        *** results - Mas Men 35-39 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     55:24.0 116 Paul Carter          Pegasus/AllegiantAir       0
2     55:43.2 112 Peter Cazalet        Webcor/Alto Velo          19
3     56:16.8 120 David Nader                                    52
4     57:32.1 111 Dan Dixson           GS Reno/BikeWarehous    2:08
5     58:23.8 113 Richard Paul         Team Easty/Reno Whlm    2:59
6     59:19.5 110 Tim Clark            Unattached              3:55
7   1:04:26.5 115 Stephen Nowicki      Cycling-Training.com    9:02

       *** results - Mas Men 35+4/5 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     55:20.8 301 Steve Griffiths      BP/Sierra Nevada/NR        0
2     57:06.0 297 Chin Chao            Cycle Sports/Trumer     1:46
3     57:20.1 300 James Wood           Team City               2:00
4     58:22.8 287 Mark Trujillo        Bicycle Warehouse       3:02
5     59:26.1 286 Devin Lebsack        Reno Wheelmen           4:06
6     59:39.4 289 Mark Switters        Sacramento Golden Wh    4:19
7   1:00:03.2 288 Jess Raphael         Berkeley BC             4:43
8   1:00:28.9 291 Kurt Bickel          Reno Wheelmen           5:08
9   1:00:45.1 284 Alan Lukka_jr.       Cycling-Training.com    5:25
10   1:00:48.3 278 Pat McLaughlin       Pegasus/AllegiantAir    5:28
11   1:00:48.4 280 John Mundelius       Fralock                    "
12   1:01:21.1 285 Nelson Quong         Rex Cycling             6:01
13   1:02:15.2 290 Keith Toon           Unattached              6:55
14   1:04:25.5 299 Scott Nelson         Mako/Galaxy Granola     9:05
15   1:04:53.6 296 Steven Lane          Berkeley BC             9:33
16   1:07:49.4 293 Mike Spinali         Pen Velo/Kondra Sys    12:29

      *** results - Master Men 40-44 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     52:33.6 123 Marco Hellman        Fralock                    0
2     52:48.7 128 Albert Dall          Morgan Stanley/24 hr      15
3     53:57.7 137 Steve Kaufman        GS Reno/BikeWarehous    1:24
4     53:59.3 131 Craig Roemer         Clover Cycling          1:26
5     54:42.8 122 Jens Heycke          Unattached              2:09
6     55:40.7 132 Michael Boester      Webcor/Alto Velo        3:07
7     55:43.8 129 Andrew Holdsworth    Unattached              3:10
8     56:10.5 135 John Ford            Team Spine              3:37
9     56:49.1 126 Eric Allen           Velo Club Monterey      4:16
10     56:51.4 133 Peter Rosser         Team Clover             4:18
11     57:07.2 125 Ben Swann            Rex Cycling Club        4:34
12     57:22.3 139 Dave Gane            Sycip                   4:49
13     58:44.2 124 Keith Isaacson       US Coast Guard          6:11
14     58:58.5 140 John Hancock         Team City               6:25
15     59:00.9 121 Brian McCleary       Rio Strada Racing       6:27
16   1:00:51.5 138 Noel Murphy          Olympic Club            8:18
17   1:00:59.6 130 Mike Korn*           BP/Sierra Nevada/NR     8:26
18   1:02:08.1 134 Michael Zafer*                               9:35
19   1:08:47.6 136 Kurt Weidmann                               16:14
20   1:09:11.2 141 John King            Cycling Training.com   16:38

      *** results - Master Men 45-49 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     54:01.6 147 Brian McGuire        Olympic Club               0
2     54:53.8 163 John Novitsky        Monta Vista Velo          52
3     55:03.4 167 Bubba Melcher        Team Clover             1:02
4     55:12.6 168 Paul Gossi           Team Easty              1:11
5     55:30.4 145 Robert Ryan          Sierra Express/TONC     1:29
6     56:10.8 172 Mark Blaser          Owens Health Care       2:09
7     56:14.9 152 Steve Palladino      Fightin' Bobas          2:13
8     56:36.0 157 Thomas Coulter       Rio Strada Racing       2:35
9     57:15.4 176 Craig Larsen         Monta Vista Velo        3:14
10     58:05.2 171 Jon Ornstil          Lombardi's              4:04
11     58:30.9 151 Thomas Kellner       Davis Bike Club         4:29
12     58:59.4 155 Jim Rogers           Sierra Express/TONC     4:58
13     59:25.5 158 Jan_Kees Elsbach     Bollo Racing            5:24
14   1:00:05.6 149 James Greenlee       Pen Velo/Kondra Sys     6:04
15   1:00:18.1 146 Jean-Michel Atlan*   Reno Wheelmen           6:17
16   1:00:19.2 150 Jim Walker           Chico Velo              6:18
17   1:00:51.3 174 Dan Davis*           Sierra Express/TONC     6:50
18   1:01:22.4 165 Paul Falvey                                  7:21
19   1:02:03.2 154 Gary Franck          San Jose BC             8:02
20   1:02:50.1 170 Eugene Beyer         ICCC                    8:49
21   1:02:54.6 156 Dionicio Ybarra      3rd Rail/MissingLink    8:53
22   1:04:52.8 148 Mike Damon           Reno Wheelmen          10:51
23   1:05:59.4 175 Paul Stephens        Unattached             11:58
24   1:06:30.5 159 John Seivert         Sierra Express/TONC    12:29

      *** results - Master Men 50-54 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     56:10.1 216 Robert Anderson      Fralock                    0
2     56:24.8 210 Stan Urban           Team Spine                14
3     59:15.6 209 Bob Rosemeyer        Pegasus/AllegiantAir    3:05
4     59:31.4 218 Richard Bulis        Reno Wheelmen           3:21
5   1:00:27.1 204 John Slavonic        Sierra Express/TONC     4:17
6   1:01:34.4 217 David Stockwell      Team Summit Cycling     5:24
7   1:03:27.6 211 David Puglia         Easton/Specialized      7:17
8   1:04:18.0 214 Edward Price         Team Bicycle Trip       8:08
9   1:04:39.7 213 Gerald Kiuttu*       CSI-Dsggiod-Coop        8:29
10   1:06:36.0 215 Russell Hands        Infineon Racing/NVV    10:26
11   1:07:12.5 206 Michael Chibbaro     Webcor/Alto Velo       11:02
12   1:14:38.4 208 Roy Sanger*          Perfection Cyclery     18:28

      *** results - Master Men 55-59 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     55:39.3 227 Alan Morrison        San Jose BC                0
2     58:15.7 225 Regan Thomas         Alta Alpina             2:36
3     59:30.9 224 Peter Tapscott       Webcor/Alto Velo        3:51
4     59:54.6 221 Robert DeWitt        Delta Velo              4:15
5   1:00:08.7 222 Bennie Weber         Delta Velo              4:29
6   1:00:13.0 223 Tim Carey            Webcor/Alto Velo        4:34
7   1:00:48.4 220 Jack Kelso           ICCC                    5:09
8   1:03:34.5 226 Larry Wolff          Sacramento Golden Wh    7:55

      *** results - Master Men 60-64 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:03:24.4 235 Richard Haase*       San Diego Cyclo Vets       0
2   1:07:08.1 236 Pierre Neu           Davis Bike Club         3:44
3   1:07:13.7 238 Dwayne Gannon        Poco's Bike and Ski     3:49
4   1:07:41.1 237 Mike Macdonald       Jaeger Wheelmen         4:17
5   1:10:14.7 239 Lothar Grahlmann     Webcor/Alto Velo        6:50
6   1:11:31.5 233 Arthur Cohen         Mako-Galaxy Granola     8:07
7   1:13:19.6 232 Tom Tanke            Webcor/Alto Velo        9:55

     *** results - Master Women 30-34 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:07:24.8 245 Ann Fitzsimmons      Velo Bella                 0

     *** results - Master Women 35-39 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:04:02.5 244 Renee Beckloff       Bay Area Velo Girls        0

     *** results - Master Women 40-44 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:05:12.6 308 Sheila Naab          Cycling-Training.com       0
2   1:06:47.2 243 Andi Mackie*         Velo Bella              1:35
3   1:17:09.6 247 Lois Olechny         GS Reno/BikeWarehous   11:57

     *** results - Master Women 45-49 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:01:56.2 255 Eliszabeth Benishin Velo Bella                 0
2   1:02:01.0 252 Dawn Neisser         Bay Area Velo Girls        5
3   1:02:48.5 251 Paula Higgins*       Landis-Trek-VW            52
4   1:03:54.5 249 Joan Gregg           Cycling-Training.com    1:58
5   1:09:15.4 248 Rachel Hamilton      Left Coast Racing       7:19

     *** results - Master Women 50-54 ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:04:44.1 258 Lea Brooks           Rex Racing                 0
2   1:06:29.0 257 Marsha Kirschbaum    Left Coast Racing       1:45
3   1:07:24.7 260 Patt Tapscott*       Webcor/Alto Velo        2:40
4   1:07:53.7 256 Bev Marx             Unattached              3:09
5   1:08:03.2 259 Nancy Lewis          Delta Velo              3:19
6   1:14:59.0 261 Patti Katz           Unattached             10:15

      *** results - Tandem Elite men ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     49:03.0 320 Michael Hernandez    Daniel Plummer             0

      *** results - Tandem Elite mix ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:02:25.8 328 Kevin Willitts       Casey Willitt              0

        *** results - Tandem 70 men ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     52:32.0 332 Jeff Poulson         Tony Reid                  0
2   1:08:22.9 330 Mike Damon           Chris Fields           15:50

        *** results - Tandem 70 mix ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:08:52.9 336 Paige Galeoto        Mike Galeoto               0

        *** results - Tandem 90 men ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     52:49.1 344 Robert Schott        Richard Pepper             0
2     54:29.6 324 Paul Chuck           Brian Fessenden         1:40
3     55:37.2 340 Albert Barreto III   Franz Broz              2:48
4     56:21.2 348 Kurt Kabica          Mike Justis             3:32
5     58:07.7 316 Bernie Silveria      Mark Patten             5:18

       *** results - Tandem 90 women ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:03:38.6 183 Julia Parker         Jenny Frayer               0

        *** results - Tandem 90 mix ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:03:34.2 352 Jeff Purcell         Jo Gonda                   0

       *** results - Tandem 110 men ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     52:07.4 356 Richard Humphreys    John Elgart                0

       *** results - Tandem 110 mix ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1   1:00:57.3 364 Will Spiegelman      Michelle Weiberg           0
2   1:01:28.0 376 Gary Noe             Rio Strada                31
3   1:06:34.5 372 Stephen Orear        Jana Orear              5:37

      *** results - time only (40km) ***
PLC      TIME    NUM NAME                 CLUB/SPONSOR             GAP
--    -------- --- ----------           ----------              ----
1     59:35.4 240 Lindsay Crawford     GS Strada                  0
2   1:07:13.3 379 Jake Mestre          Reno Wheelmen           7:38

note * indicates not eligible for district medals

---
Tom Simonson, Oakland CA (to-@tsimonson.com)

 This page was last updated 06/12/2005